Click on the Language You Want to Learn Below

    Understanding Our Prices

    Understanding Our Prices
    October 16, 2016
    Brent Van Arsdell

    Money Cost: Lower Than a Daily Cup of Coffee at Starbucks

    It’s very easy to look at any price and it seems expensive. But when you compare the cost of learning a language with our program to things as simple as buying a daily cup of coffee, our language learning programs are very economical.

    According to U.S. News & World Report, Americans pay an average of $2.70 for a cup of coffee, and that price does not include milk or a tip. If you are a Caffè Mocha fan, the average American price is $3.94.

    So even if you buy an economical, no-milk cup of coffee every day, you will spend $985.50 for a year’s worth of caffeine in a café. Of course, next year you have to pay that much again for more coffee. With our program, you only pay us once.

    One Time Payment — Lifetime Access

    We offer two different methods of paying for our language learning programs. Either you can make a one-time payment — and get lifetime access — or you can make twelve monthly payments — and then have lifetime access with no further payments.

    The prices listed below are per family, which we define as up to five users, or one mom, one dad, and as many children as they really do have.

    Time Cost: About the Time You Need to Drink a Daily Cup of Coffee

    To make progress using our software (or any language learning method), you need to study every day. If you study every day for roughly the amount of time it would take you to drink a cup of coffee, you will know a LOT of your new language in six months. I don’t know how fast your drink your coffee, but for me that would be about fifteen minutes per day.

    Ideally, we recommend thirty minutes of study every day when you are mentally fresh, but you will still make good progress with only fifteen minutes per day.

    If you want to make the fastest progress possible (for example, if you have an airline ticket and are flying to a new country in less than sixty days) we recommend studying for two different thirty-minute sessions each day. Study in the morning AND in the afternoon.

    Our One-Time Payment Prices

    $727 – All language super package (all levels of all languages)

    $477 – All language levels, 1, 2, and 3, for just one language

    $377 – Two language levels (both 1 and 2 or 2 and 3) for only one language

    $197 – One level of one language: you choose level 1 or 2 or 3.

    Start learning right away and never make any more payments.

    Twelve Monthly Payments — Not a Contract — Cancel Any Time You Like

    $79 – All language super package (all levels of all languages), twelve payments.

    $49 – All language levels, 1, 2, and 3, for just one language, twelve payments.

    $37 – Two language levels (both 1 and 2 or 2 and 3) for only one language, twelve payments.

    $19 – One level of one language: you choose level 1 or 2 or 3, twelve payments.

    Start learning right away and pay over twelve months.

     

    To Try a Free Lesson — Click On Your Language, Then Click the Big “Try It” Button


    SpanishItalianGermanFrench

    Canadian FrenchRussianJapaneseEnglishTraining